Cooking for one with $4

This article, Grocery-flyer gourmets over at The Globe and Mail , asks: can you cook for two on $8 (or 1 for $4..or…well, you can do the math). It takes some work, and likely buying in bulk would help, but you can make good low cost meals cheaply.  In fact, they have a game they illustrate to make it somewhat fun to do. I might give it a try.

I think to make it easier, stocking up on rice, beans, onions, potatoes, carrots, even other root vegetables like turnips and parsnips, would go along way to driving down the cost. So would having your own supply of tomatoes bottled. Even better, having your own herbs.

Another way to save? Eat less. Certainly eat less processed food. And drink more water.

About these ads

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s